ÖTEKİ KİM

Coelho, sosyal medyadan paylaştığı mesajında; Kuran’dan “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır” ayetine yer vermiş.

Bazıları vardır
“ben” olma kavgasına hiç girmeyen,
“acıyı” ötekileştirmeden hissedip
“insana saygıyı” bilen…

Resulüllah’ın (asm)’in yanından bir cenaze geçmiş ve Allah Resulü, ayağa kalkmış. Bunun bir Yahudi cenazesi olduğu kendisine bildirildiğinde:

“Bu da bir insan değil mi?” buyurdu.(Müslim)

Biz etrafımızda kim varsa “cı, ci, cu” takılarıyla yargılayıp, ötekileştirip nefret tohumları ekerek herkesten kolayca vazgeçmeyi kimden öğrendik ve ne uğruna ” insan” olmaktan vazgeçtik.

Kimse kimsenin inandığına inanmak zorunda değil.
Herkesin birbirinin inancına saygı duyması da zor değil.

İnsanlık tarihi boyunca bir avuç insan kitleleri, toplumları inançlar, ideolojiler, siyasi görüşler üzerinden ayrıştırıp karşı karşıya getirerek kendi savaşlarını kazanırken, neden karşı karşıya geldiğini dahi bilmeyen topluluklar hep kaybetti.

Dünyada barış istiyorsanız; önce zihinlerinizi, düşüncelerinizi arındırın sonra vicdanlarınızın uyanmasına izin verin ve aklınızın işlevini yerine getirebilmesi için kimin söylediğiyle değil ne söylendiği ile ilgilenin ve düşünmeyi öğrenin. Tabi olduklarınızın her düşündüğünü doğru olarak kabul etmek sizi düşünmekten alı koymasın.  Çünkü her insana akıl verilmişse bir nedeni var.

One thought on “ÖTEKİ KİM

  1. Evvelden islam düşmanları fitne sokar yıkım hazırlardı.
    Şimdi düşmana gerek yok müslümanlık satan hmn her hocaefendi müslümanları şucu bucu diyerek kendi işkembelerini doldurmak için ellerinden gelen gayreti yapıyorlar. Bu Vesileyle milyon tane dernek, cemaat, tarikat, stk bunun üstüne birde imamet görevi yapan yüzbinler olmasına rağmen müslümanların hali içler acısı
    Kim ne yapıyor?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s